8 sie 2010

Dźwięki przyrody


Niedawno znalazłem stronę White Noise, której właściciele zajmują się nagrywaniem dużej ilości dźwięków natury. Ich płyty są strasznie drogie i zazwyczaj specjalizują się w konkretnym miejscu (płyta zawierająca godzine dźwięków wodospadu... cóż, nie jestem wielbicielem muzyki relaksacyjnej). Teoretycznie zbiory te mają wyciszać i wspomagać zasypianie, ale rpgowiec w odgłosach rzek, deszczu czy wiatru doszukać się może świetnych rekwizytów na sesję.

White Noise nagrali kilkadziesiąt płyt i każda z nich obdarzona została kawałkiem darmowym. Niektóre mają dziesięć sekund, inne dwie minuty. Największym utrudnieniem jest fakt, że często połowa danego nagrania zawiera tylko pustkę (na przykład utwór dwuminutowy posiada minutę dźwięków i minutę ciszy). Fajnie by było to jakoś wyciąć i pogrupować w katalogi.

No to wyciąłem i pogrupowałem. : ) Pod tym linkiem znajdziecie zip zawierający koło pięćdziesięciu minut całkowicie darmowych dźwięków lasów, ptaków, wiatru i wody (w różnych okolicznościach). Jest też klimatyzacja (dobre do pustych pomieszczeń), trochę miejsc wyjątkowo dziwnych (kilka sekund "pod wodą", Wielki Zderzacz Hadronów) i trochę fajnych, choć niestety krótkich wisienek (ognisko, grzmoty, zamieć). Od siebie dorzuciłem jeszcze odgłosy płetwala błękitnego z Wikipedii, o których pisałem przy innej okazji.

Przypomnę, że autorem tych plików jest grupa White Noise, wszystkie zostały przez nich wrzucone do sieci do darmowego ściągnięcia, moja jedyna ingerencja ograniczyła się do tego, że czasem pogrzebałem w Audacity, by wyciąć elementy puste, co zrobiłem na własny użytek.

W ten sposób staram się odpowiedzieć na fakt, że w ankiecie prowadzą głosy w kwestii rekwizytów. : )

Źródło ilustracji: Ceara Finn.

1 komentarz:

  1. Świetną alternatywą jest otwarta-darmowa baza dźwięków wszelakich znajdująca się pod adresem:
    http://www.freesound.org/
    Można znaleźć tu nagrania od dźwięków ulicy poprzez szum deszczu aż od odgłosy maszyn czy eksplozji... ;)

    OdpowiedzUsuń